Taśmy TRX

 

Trening w zawieszeniu na taśmach TRX jest treningiem całego ciała, gdyż zawsze angażuje wiele grup mięśniowych (z założenia niemożliwym jest całkowite wyizolowanie oraz ćwiczenie wyłącznie jednej grupy mięśniowej). Największą korzyścią treningu w zawieszeniu jest pobudzanie do pracy mięśni stabilizujących. Powoduje to znaczne wzmocnienie wiązadeł, co chroni przed możliwymi kontuzjami podczas wykonywania niekontrolowanych lub nie typowych ruchów kończyn. Trenujący może wykonywać szereg ćwiczeń na dowolne partię mięśniowe poprzez podciąganie się i wykorzystywanie własnej wagi. Przy wykonywaniu większości ćwiczeń, trenujący trzyma oba uchwyty zamocowane na końcach taśm nośnych, podczas gdy trzecia taśma jest przymocowana do stabilnego punktu mocowania (może to być kotwa, hak, drążek rozporowy, gałąź, płot lub każde inne bezpieczne mocowanie, niekoniecznie zlokalizowane w zamkniętym pomieszczeniu).
Trening w zawieszeniu przypomina trening gimnastyczny z tą jednak różnicą, że trenujący przy pomocy taśmy zawsze ma kontakt z podłożem (ręce lub stopy mają styczność z podłożem). Trening w zawieszeniu jest treningiem zaawansowanych i wymaga od osoby trenującej dużej dbałości o technikę.
Obecnie ta forma treningowa jest wykorzystywana przez zawodowych sportowców oraz amatorów aktywności fizycznej, którym zależy na kompleksowym treningu, wzmacniającym i rzeźbiącym całe ciało.

 

Polecamy: